Mathilde Miller photo
Mathilde Miller

- 27 jun, 2017

Se det samlede felt i Tour de France 2017. Samtlige 22 hold og 198 ryttere

Der er ikke længe til, at alverdens cykelfans vender opmærksomheden imod de franske landeveje i håbet om drama, dårligt vejr og drabelige slag, når 2017 udgaven af Tour de France skal sættes i gang i den tyske by Düsseldorf.

På forhånd ligner det en direkte duel imellem den forsvarende mester, Chris Froome, og hans Sky-mandskab, og Froomes tidligere løjtnant Richie Porte.

De to har en helt speciel historie, da historien på Team Sky på mange måder gentog i 2015.

Begge var på holdet i 2012, da Sky vandt den første sejr i Tour de Rrance. Dengang var det med Bradley Wiggens som kaptajn. Men ofte viste Chris Froome sig som den stærkeste af de to i bjergene, og sydafrikaneren endte på andenpladsen med en nærmest demonstrativ lille margen.

I 2015 var det så Froome, der var den ultimative stjerne, og ham der skulle køres for. Men flere gange måtte Porte komme sin chef til hjælp når det gik opad, og det blev til et uundgåeligt split, da sæsonen var kørt færdig.

Sidste år blev dog aldrig den duel, der var lagt op til, da Porte allerede tidligt i løbet tabte tid på grund af mekaniske problemer.

I år har han dog set voldsomt særk ud i forberedelserne, mens Froome har virker svækket. Så måske der er i år, at vi får endnu et tronskifte i Touren?

Her får du dem samlede oversigt med de 198 ryttere og naturligvis de tre danskere, som du kan læse mere om her.

WorldTour teams

AG2R La Mondiale
Jan Bakelants
Romain Bardet
Axel Domont
Mathias Frank
Ben Gastauer
Cyril Gautier
Pierre Latour
Oliver Naesen
Alexis Vuillermoz

Astana Pro Team
Fabio Aru
Jakob Fuglsang
Michael Valgren
Andrey Zeits
Alexey Lutsenko
Andrei Grivko
Dmitriy Gruzdev
Dario Cataldo
Bakhtiyar Kozahatayev

Bahrain – Merida
Janez Brajkovic
Ondrej Cink
Yukiya Arashiro
Tsgabu Grmay
Ion Izagirre
Sonny Colbrelli
Borut Bozic
Javier Moreno
Grega Bole

BMC Racing Team
Damiano Carudo
Alessandro De Marchi
Stefan Küng
Amaël Moinard
Richie Porte
Nicolas Roche
Michael Schar
Greg Van Avermaet
Danilo Wyss

Bora-Hansgrohe
Peter Sagan
Rafal Majka
Maciej Bodnar
Emanuel Buchmann
Marcus Burghardt
Jay McCarthy
Pawal Pojanski
Juraj Sagan
Rüdiger Selig

Cannondale Drapac
Alberto Bettiol
Patrick Bevin
Nathan Brown
Simon Clarke
Andrew Talansky
Taylor Phinney
Pierre Rolland
Rigoberto Uran
Dylan Van Baarle

FDJ
Arnaud Demare
Davide Cimolai
Jacopo Guarnieri
Mickaël Delage
Ignatas Konovalovas
Olivier Le Gac
Arthur Vichot
Rudy Molard
Thibaut Pinot

Lotto Soudal
André Greipel
Lars Bak
Tiesj Benoot
Thomas De Gendt
Tony Gallopin
Adam Hansen
Jürgen Roelandts
Marcel Sieberg
Tim Wellens

Movistar
Andrey Amador
Daniele Bennati
Carlos Betancur
Jonathan Castroviejo
Imanol Erviti
Jesus Herrada
Jasha Sütterlin
Nairo Quintana
Alejandro Valverde

Orica-Scott
Esteban Chaves
Simon Yates
Michael Albasini
Luke Durbridge
Mathew Hayman
Damien Howson
Daryl Impey
Jens Keukeleire
Roman Kreuziger

Quick-Step Floors

Team Dimension Data
Mark Cavendish
Stephen Cummings
Bernhard Eisel
Mark Renshaw
Edvald Boasson Hagen
Reinardt van Rensburg
Jaco Venter
Scott Thwaites
Serge Pauwels

Team Katusha Alpecin
Tony Martin
Alexander Kristoff
Marco Haller
Reto Hollenstein
Robert Kiserlovski
Maurits Lammertink
Tiago Machado
Nils Politt
Rick Zabel

Team LottoNL-Jumbo
Tom Leezer
Primoz Roglic
Robert Gesink
Dylan Groenewegen
George Bennett
Jos van Emden
Paul Martens
Timo Roosen
Robert Wagner

Team Sky
Chris Froome
Sergio Henao
Mikel Nieve
Luke Rowe
Michal Kwiatkowski
Vasil Kiryienka
Chris Knees
Mikel Landa
Geraint Thomas

Team Sunweb
Albert Timmer
Ramon Sinkeldam
Mike Teunissen
Michael Matthews
Simon Geschke
Laurens Ten Dam
Roy Curvers
Niklas Arndt
Warren Barguil

Trek – Segafredo
Alberto Contador
Bauke Mollema
Jarlinson Pantano
John Degenkolb
Koen de Kort
Fabio Felline
Michal Gogl
Markel Irizar
André Cardoso

UAE Abu Dhabi
Louis Meintjes
Vegard Stake Laengen
Diego Ulissi
Ben Swift
John Darwin Atapuma
Matteo Bono
Kristijan Durasek
Manuele Mori
Marco Marcato

Professionelle kontinentalhold

Cofidis
Nacer Bouhanni
Dimitri Claeys
Christophe Laporte
Cyril Lemoine
Daniel Navarro
Julien Simon
Geoffrey Soupe
Luis Angel Mate
Florian Senechal

Direct Energie
Thomas Boudat
Lilian Calmejane
Sylvain Chavanel
Yohann Gène
Adrien Petit
Perrig Quéméneur
Romain Sicard
Angelo Tulik
Thomas Voeckler

Fortuneo-Vital Concept
Eduardo Sepulveda
Maxime Bouet
Brice Feillu
Romain Hardy
Florian Vachon
Daniel McLay
Pierre-Luc Perichon
Elie Gesbert
Laurent Pichon

Wanty-Groupe Gobert
Frederik Backaert
Thomas Degand
Guillaume Martin
Marco Minnaard
Yoann Offredo
Andrea Pasqualon
Dion Smith
Guillaume van Keirsbulck
Pieter van Speybrouck

Mathilde Miller

Fodboldskribent

287 Artikler