vinter ol 2018

Verdens bedste vinter-atleter skal dyste i De Olympiske Vinterlege, som begynder den 9. februar i PyeongChang i Sydkorea. Læs vores optakt, og se hele programmet til Vinter-OL her!

Læs vores guide til Vinter-OL 2018, som afholdes mellem den 9. og 25. februar i PyeongChang, hvor du finder hele programmet, odds og live streams.

Atleter fra 90 forskellige lande dyster i februar i De Olympiske Vinterlege i 15 forskellige discipliner, og det plejer at være en fornøjelse at følge. I denne artikel vil vi danne et overblik over de forskellige konkurrencer ligesom, at vi også vil komme med odds og live streams, så du kan se Vinter-OL på nettet.

Fakta om Vinter OL 2018

  • Dato: 8-25 februar
  • Vært: PyeongChang, Sydkorea
  • Åbningscrememoni: 9. februar kl. 12.00.
  • Antal konkurrencer: 102
  • Antal discipliner: 15
  • Antal sportsgrene: 7
  • Antal lande: 90

Hvordan ser man Vinter OL på live stream?

Der er flere måder at se Vinter OL 2018 på. Du kan se det på traditionel vis igennem dit TV, hvor du i så fald skal finde kanalerne fra Danmarks Radio (DR1 og DR3 primært) og Discovery Networks, som kommer til at sende på Eurosport-kanalerne.

Derudover kan du selvfølgelig også se Vinter-OL via live stream med din mobil eller computer på nettet.

Det foregår således, at Discovery Networks og DR har delt rettighederne til de 15 discipliner, og du kan se, hvem der streamer de forskellige sportsgrene her:

Disse sportsgrene live streames hos DR:

  • Skiskydning
  • Speedskating
  • Shorttrack
  • Skihop
  • Bobslæde
  • Kælk
  • Skeleton
  • Curling

Disse sportsgrene live streames hos Eurosport:

  • Kunstskøjteløb
  • Ishockey
  • Langrend
  • Nordisk Kombineret
  • Alpine discpliner
  • Freestyle
  • Snowboard
  • Curling

snowboard vinter ol

Program til Vinter OL 2018

Vi har samlet det fulde program til De Olympiske Vinterlege, så du hver dag kan følge med i TV og live stream. Vi opdaterer med live streaming til de enkelte konkurrencer, når vi nærmer os starten. Se mere her!

Dato/tid Sport/discplin Herrer/damer
8. februar    
01:00 Curling, dobbelt Begge
12:00 Curling, dobbelt Begge
13:00 Skihop, kval Herrer
9. februar    
00:30 Curling, dobbelt Begge
02:00 Freestyle, pukkelpiste, kval Begge
02:00 Kunstskøjteløb, hold Herrer
02:00 Kunstskøjteløb, kortprogram Par
05:30 Curling, dobbelt Begge
12:00 Åbningsceremoni! -
10. februar    
01:00 Curling, dobbelt Begge
02:00 Snowboard, Slopestyle, kval Herrer
08:15 Langrend, skiatlon Damer
08:40 Ishockey, gruppespil Damer
11:00 Short track, 1.500 m, finale Herrer
11:00 Short track, 500 m, kval Damer
11:00 Short track, 3.000 m stafet, kval Damer
11:10 Kælk, single Herrer
12:00 Hurtigløb på skøjter, 3.000 m Herrer
12:00 Curling, dobbelt Begge
12.15 Skiskydning, 7,5 km. sprint Damer
13:00 Ishockey, gruppespil Damer
13:35 Skihop, finale Damer
11. februar    
01:00 Curling, dobbelt Begge
02:00 Kunstskøjteløb Damer
02:00 Snowboard, slopestyle finale Herrer
02:00 Snowboard, slopestyle kval Damer
03:00 Alpint, styrtløb Herrer
07:15 Langrend, skiatlon Herrer
08:00 Hurtigløb på skøjter, 5.000 m Herrer
08:30 Ishockey, gruppespil Damer
10:50 Kælk, single Herrer
11:30 Freestyle, pukkelpiste, finale Damer
12:00 Curling, dobbelt Begge
12:15 Skiskydning, 10 km Herrer
13:00 Ishockey, gruppespil Damer
12. februar    
01:00 Curling, dobbelt, semifinaler Begge
02:00 Kunstskøjteløb, hold Begge
02:00 Snowboard, slopestyle, finale Damer
02:15 Alpint, storslalom Damer
05:30 Snowboard, halfpipe, kval Damer
08:30 Ishockey, gruppespil Damer
11:10 Skiskydning, 10 km Damer
11:10 Skiskydning, 12,5 km jagtstart Herrer
11:30 Freestyle, pukkelpiste, finale Herrer
11:50 Kælk, single Damer
12:00 Curling, dobbelt Begge
13:10 Ishockey, gruppespil Damer
13:30 Hurtigløb på skøjter, 1.500 m Damer
13:50 Skihop, finale Damer
13. februar    
01:00 Curling, dobbelt, bronzekamp Begge
02:00 Snowboard, halfpipe, finale Damer
02:00 Snowboard, halfpipe, kval Herrer
03:00 Alpint, kombination Herrer
08:30 Ishockey, gruppespil Damer
09:30 Langrend, sprint Begge
11:00 Hurtigløb på skøjter, 500, 1.000 & 5.000 m Begge
11:30 Kælk, single Herrer
12.00 Hurtigløb på skøjter, 1.500 m Herrer
13:00 Ishockey, gruppespil Damer
14. febraur    
01:00 Curling Herrer
02:00 Kunstskøjteløb, kort program Par
02:15 Alpint, Slalom Damer
02:30 Snowboard, halfpipe, finale Herrer
04:10 Ishockey, gruppespil Damer
06:00 Curling Herrer
07:00 Nordisk kombination Begge
08:30 Ishockey, gruppespil Damer
11:00 Hurtigløb på skøjter, 1.000 m Damer
12:00 Curling Herrer
12:05 Skiskydning, 15 km Damer
12.20 Kælk, double Begge
13:00 Ishockey, gruppespil Herrer
15. februar    
01:00 Curling Damer
02:00 Kælk Herrer
02:00 Snowboard, cross Herrer
02:30 Kunstskøjteløb, frit program Par
03:00 Alpint, Super G Herrer
04:00 Ishockey, gruppespil Herrer
04:00 Ishockey, gruppespil Damer
06:00 Curling Herrer
07:30 Langrend, 10 km fri Damer
08:30 Ishockey, gruppespil Damer
08:40 Ishockey, gruppespil Herrer
12:00 Freestyle, hop, kval Damer
12:00 Hurtigløb på skøjter, 10.000 m Herrer
12:00 Skiskydning, 20 km Herrer
12:00 Curling Damer
13:00 Ishockey, gruppespil Herrer
21:30 Bobslæde, hold Begge
16. februar    
01:00 Curling Herrer
01:30 Kælkning Herrer
02:00 Snowboard, cross Damer
02:00 Kunstskøjteløb, kort program Herrer
04:00 Ishockey, gruppespil Herrer
06:00 Curling Damer
07:00 Langrend, 15 km Herrer
08:30 Ishockey, gruppespil Herrer
12:00 Freestyle, hop, finale Damer
12:00 Speed skating, 5.000 m Damer
12:00 Curling Damer
12:20 Kælkning Damer
13:00 Ishockey, gruppespil Herrer
13:10 Ishockey, gruppespil Herrer
13:30 Skihop, kval Herrer
17. februar    
01:00 Curling Damer
02:00 Freeski, slopestyle Damer
02:00 Kunstskøjteløb, frit program Herrer
03:00 Alpint, Super G Damer
04:00 Ishockey, gruppespil Herrer
04:00 Ishockey, kvartfinale Damer
06:00 Curling Herrer
08:30 Ishockey, gruppespil Herrer
10:30 Langrend, 4x5 km stafet Damer
11:00 Short track, 1000 m & 1500 m Begge
12:00 Freestyle, aerials Herrer
12:00 Curling Herrer
12:15 Skiskydning, 12,5 km Damer
13:00 Ishockey, gruppespil Herrer
13:30 Skihop, finale Herrer
18. februar    
01:00 Curling Herrer
02:00 Freeski, slopestyle Herrer
02:15 Alpint, Storslalom Herrer
04:00 Ishockey, gruppespil Herrer
04:00 Ishockey, finaler Damer
06:00 Curling Damer
07:15 Langrend, 4x10 km stafet Herrer
08:30 Ishockey, gruppespil Herrer
08:30 Ishockey, finaler Damer
12:00 Freestyle, aerials final Herrer
12:00 Curling Herrer
12:00 Speed skating, jaktstart Herrer
12:00 Speed skating, 500 m Damer
12:05 Bobslæde, dobbelt Begge
12:15 Skiskydning, 15 km massestart Herrer
13:00 Ishockey, gruppespil Herrer
19. februar    
01:00 Curling Damer
01:30 Snowboard, big air, kval Damer
02:00 Freeskii, halfpipe, kval Damer
02:00 Kunstskøjteløb, kort program Par
06:00 Curling Herrer
08:30 Ishockey, semifinale Damer
12:00 Speed skating, jagtstart Damer
12:00 Speed skating, 500 m Herrer
12:00 Curling Damer
12:15 Bobslæde, par Begge
13:00 Ishockey, semifinale Damer
13:30 Backhoppning, stora backen, lag Herrar
20. februar    
01:00 Curling Herrer
02:00 Kunstskøjteløb, fri dans Mixat
02:30 Freeski, halfpipe finale Damer
02:30 Freeski, halfpipe, kval Herrer
04:00 Ishockey, play off Herrer
04:00 Ishockey, kval Damer
06:00 Curling Damer
08:30 Ishockey, play off Herrer
08:30 Ishockey, kval Damer
11:00 Short track, 500 m & 1000 m Begge
11:00 Speed skating, 3.000 m stafet finale Damer
11:00 Nordisk kombination Begge
12:00 Curling Herrer
12:15 Skiskydning, stafet Begge
12:50 Bobslæde Damer
13:00 Ishockey, play off Herrer
21. februar    
01:00 Curling Damer
01:30 Snowboard, big air kval Herrer
02:00 Kunstskøjteløb, kort program Damer
03:00 Alpint, styrtløb Damer
03:30 Freestyle, skicross Herrer
04:00 Ishockey, kvartfinale Herrer
06:00 Curling Herrer
08:30 Ishockey, kvartfinale Herrer
09:00 Langrend, holdsprint Begge
12:00 Curling Damer
12:00 Skiskydning, holdfinale Begge
12:40 Bobslæde Damer
13:00 Ishockey, kvartfinaler Herrer
22. februar    
01:00 Curling, play off Begge
02:15 Alpint, slalom Herrer
03:30 Freeskii, halfpipe, finale Herrer
04:00 Snowboard, parallelslalom Begge
08:30 Ishockey, bronzekamp Damer
08:30 Nordisk kombination Begge
11:00 Speed skating, short track Begge
12:00 Curling semifinaler Herrer
12:15 Skiskydning, stafet Damer
13:00 Ishockey, finale Damer
23. februar    
01:00 Curling, semifinaler Damer
02:00 Snowboard, big air final Damer
02:00 Kunstskøjteløb, frit program Damer
03:00 Alpint, kombination Damer
03:30 Freestyle, skicross Damer
08:30 Ishockey, semifinale Herrer
11:00 Skiskydning, 1.000 m finalr Herrer
12:00 Curling, bronzekamp Herrer
12:15 Skiskydning, stafet Herrer
13:00 Ishockey, semifinale Herrer
24. februar    
01:00 Curling, finale Herrer
01:30 Bob, fire-mands Begge
02:00 Snowboard, big air final Herrer
03:00 Alpint, hold Begge
04:00 Snowboard, parallelslalom, finale Begge
05:30 Langrend, 50 km massestart Herrer
12:00 Curling, bronzekamp Damer
12:00 Skiskydning, massestart Begge
13:00 Ishockey, bronzekamp Herrer
25. februar    
01:00 Curling, finale Damer
01:30 Bobslæde, fire-mands Begge
07:00 Ishockey, finale Herrer
07:15 Langrend, 30 km massestart Damer
13:00 Afslutning -

Danskere til Vinter-OL 2018

  • Alpin Ski: Christoffer Faarup (afventer kvalifikation)
  • Curling: Madeleine Dupont, Denise Dupont, Julie Dall Høgh, Mathilde Halse og Lina Knudsen
  • Curling: Rasmus Stjerne, Johnny Frederiksen, Mikkel Poulsen, Oliver Dupont og Morten Thomsen
  • Freestyle ski: Laila Friis-Salling (afventer kvalifikation)
  • Langrend: Martin Møller (afventer kvalifikation)
  • Speed skating: Elana Rigas (afventer kvalifikation)
  • Speed skating: Stefan Due Schmidt (afventer kvalifikation)
  • Speed skating: Viktor Hald Thorup (afventer kvalifikation)

Danske medaljemuligheder til Vinter OL

Lad os bare være ærlige. Der er ikke de store traditioner for danske medaljepræstationer ved De Olympiske Vinterlege, og vi kommer nok heller ikke til at vælte os i medaljer i denne udgave af Vinter-OL.

Vores klart bedste muligheder for guld er i Curling, hvor vi både har sikret os deltagelse på herre- og kvindesiden.

Kigger man på OL-historien, så har vi hentet hele 173 medaljer til De Olympiske Sommerlege, men til Vinter-OL har vi kun vundet en enkel medalje siden 1924, da den første udgave blev afholdt i Chamonix.

Dengang var det ligeledes curling, der sikrede vores hidtil eneste medalje. Curlingkvinderne Jane Bidstrup, Dorthe Holm, Helena Blach Lavrsen, Margit Pörtner og Trine Qvist vandt sølv ved OL i 1998, som blev afholdt i Nagano.

 

* VIGTIG MEDDELELSE – Mesterbold.dk viser sammen med bet365 mere end 40.000 streamede begivenheder direkte hvert år. Bemærk venligst at IP-rettighederne til at streame disse begivenheder ejes på landsniveau, og derfor kan der være begivenheder, som du ikke kan se, grundet disse restriktioner. Før du registrerer dig hos bet365 og indbetaler til din konto for at kunne se en bestemt begivenhed via bet365 Live billeder anbefales det, at du først forespørger hos bet365, hvorvidt det er muligt at se den pågældende begivenhed via Live billeder fra landet, hvor du befinder dig. Du finder bet365's kontaktoplysninger ved at klikke her, derefter skal du gå til Tjenester øverst i højre hjørne og vælge Kontakt os. | Regler & Vilkår gælder

For at kvalificere dig skal du blot have en finansieret konto eller have placeret et væddemål indenfor de sidste 24 timer.

Denne er artikel er skrevet som en nyhed med informativt indhold. Sektionen, som omhandler live streaming, odds, bonusser er lavet for at hjælpe vores brugere til forstå, hvor de kan live streame, og spille på kampen. Vær venligst opmærksom på, at mesterbold.dk har indtjening igennem vores links til live streaming, odds og bonus-sektioner.

-

1. bet365

100% op til 500KR

2. Mr Green

100% op til 1000KR

3. LeoVegas

Risikofrit spil på op til 500 KR

4. Nordicbet

100% op til 500KR

5. Betsafe

100% op til 500KR

6. Bethard

Sponsoreret indhold | Regler & vilkår gælder | +18 | Bonus kun for nye spillere | Ludomani.dk