Lars Madsen photo

Vinter OL 2022: Program, Danske Deltagere, Discipliner & Live Stream

vinter-ol-2022-live-stream-tv-program-danskere

I vores optakt til Vinter OL 2022 kan du læse mere om programmet, discipliner, danske deltagere, TV, live streaming og meget, meget mere helt gratis!

Hvad Vinter OL 2022
Hvor Beijing, Kina
Hvornår 4-20. februar 2022
Antal discipliner 15
Danske deltagere 63
Live Stream Discovery+

Se Vinter OL 2022 hos Dicovery+!discovery

Vinter OL 2022: Program

Der er selvfølgelig mange forskellige begivenheder hver eneste dag under Vinterlegene, og du kan få hele overblikket her:

Dato & tid Sport Stream & TV
2. februar
13:05 Curling, Mix Double
3. februar
03:05 Curling, Mix Double
08:05 Curling, Mix Double
12:00 Pukkel, kval, (Damer)
13:45 Pukkel, kval, (Mænd)
14:05 Curling, Mix Double
4. februar
02:35 Curling, Mix Double
04:02 Kunstskøjteløb (Mænd)
05:41 Kunstskøjteløb, Team Event
07:22 Kunstskøjteløb, Team Event
07:35 Curling, Mix Double
5. februar
03:05 Curling, Mix Double
04:45 Snowboard, Slopestyle (Damer)
05:47 Snowboard, Slopestyle (Mænd)
07:15 Skihop (Mænd)
08:05 Curling Mix Double
08:20 Skihop, kval (Mænd)
09:45 Langrend, skiathlon 7,5 km + 7,5 km (Damer)
10:30 Speed Skating, 3000 m (Damer)
11:00 Skiskydning, Stafet 4×6 km (Damer & Mænd)
11:45 Skihop (Damer)
12:00 Pukkel, kval (Mænd)
12:34 Skihop, Finale (Damer)
13:00 Speed Skating, Short Track 500 m (Damer)
13:10 Kælk, Single (Mænd)
13:30 Pukkel, Finale (Mænd)
13:38 Speed Skating, Short Track 1000 m (Mænd)
14:05 Curling, Mix Double
14:05 Pukkel, Finale (Mænd)
14:23 Speed Skating, Mixed Hold
14:40 Pukkel, Finale (Mænd)
14:50 Kælk, Single (Mænd)
14:53 Speed Skating, Mixed Hold
15:18 Speed Skating, Mixed Holdfinale B
15:26 Speed Skating, Mixed Holdfinale A
6. februar
03:05 Curling, Mix Double
03:30 Snowboard, Slopestyle (Damer)
03:37 Kunstskøjteløb, team (Damer)
03:57 Snowboard, Slopestyle (Damer)
04:24 Snowboard, Slopestyle Finale (Damer)
05:00 Styrtløb (Mænd)
05:57 Kunstskøjteløb, par
06:30 Snowboard, Slopestyle (Mænd)
07:32 Snowboard, Slopestyle (Mænd)
08:05 Curling, Mix Double
09:00 Langrend, 15 km + 15 km (Mænd)
10:30 Speed Skating, 5000 m (Mænd)
12:00 Skihop (Mænd)
12:00 Pukkel, kval (Damer)
13:00 Skihop (Mænd)
13:30 Pukkel, Finale 1 (Damer)
13:30 Kælk, Single (Mænd)
14:00 Skihop, Finale (Mænd)
14:05 Pukkel, Finale 2 (Damer)
14:05 Curling, Mix Double
14:40 Pukkel, Finale 3 (Damer)
15:15 Kælk, Single (Mænd)
7. februar
03:05 Curling, Mix Double
03:22 Kunstskøjteløb, Team (Mænd)
03:30 Freeski Big Air, kval 1 (Damer)
04:15 Freeski Big Air, kval 2 (Damer)
04:31 Kunstskøjteløb, Team Event (Damer)
05:00 Freeski Big Air, kval 3 (Damer)
05:37 Kunstskøjteløb, Team Event (Damer)
06:00 Snowboard, Finale 1 (Mænd)
06:27 Snowboard, Finale 2 (Mænd)
06:54 Snowboard, Finale 3 (Mænd)
07:30 Freeski Big Air, kval 1 (Mænd)
07:45 Storslalom (Damer)
08:15 Freeski Big Air, kval 2 (Mænd)
09:00 Freeski Big Air, kval 3 (Mænd)
10:30 Speed Skating, 1500 m (Damer)
11:00 Skiskydning, 15 km Single (Damer)
12:28 Skihop, mixed team
13:30 Speed Skating, 500 m Kvartfinale (Damer)
13:44 Speed Skating, 1000 m Kvartfinale (Mænd)
13:45 Skihop, mixed team
13:50 Kælk, Single (Damer)
14:05 Curling, Mix Double
14:13 Speed Skating, 500 m Semifinale (Damer)
14:20 Speed Skating, 1000 m Semifinale (Mænd)
14:41 Speed Skating, 500 m Finale B (Damer)
14:46 Speed Skating, 500 m Finale A (Damer)
14:51 Skihop, Mixed Team Finale
14:52 Speed Skating 1000 m Finale B (Mænd)
14:58 Speed Skating 1000 m Finale A (Mænd)
15:30 Kælk, Single (Damer)
8. februar
03:22 Kunstskøjteløb, Single (Mænd)
04:00 Freeski Big Air Finale (Damer)
04:40 Snowboard PGS, kval (Damer)
05:00 Alpint, Super-G (Mænd)
05:07 Snowboard PGS, kval (Mænd)
05:34 Snowboard PGS, Finaler (Damer & Mænd)
08:05 Curling, Mix Double Bronzekamp
10:00 Langrend, Sprint Fristil Kval (Damer)
10:30 Skiskydning, 20 km (Mænd)
10:50 Langrend, sprint fristil kval (Mænd)
12:30 Speed Skating, 1500 m (Mænd)
12:30 Langrend, Sprint Fristil Finaler (Damer & Mænd)
13:50 Kælk, Single (Damer)
14:05 Curling, Mix Double Finale
15:35 Kælk, Single (Damer)
9. februar
03:30 Snowboard, Halfpipe kval (Damer)
04:15 Slalom, Løb 1 (Damer)
05:00 Snowboardcross, kval (Damer)
05:00 Freeski Big Air, Finaler (Mænd)
06:30 Snowboardcross, kval (Mænd)
07:45 Slalom, Løb 2 (Damer)
08:30 Snowboardcross, Finaler (Damer)
09:00 Nordisk kombination, mixed
13:00 Speed Skating, Short Track 1500 m (Mænd)
13:00 Nordisk kombination, mixed
13:44 Speed Skating, Short Track 1000 m (Damer)
14:05 Curling (Mænd)
14:20 Kælk, Double
14:29 Speed Skating, Short Track Finaler (Mænd)
14:45 Speed Skating, 3000 m (Damer)
15:35 Kælk, Double
10. februar
03:05 Curling (Damer)
03:30 Snowboard, Halfpipe Finale (Damer)
03:30 Skeleton, heat 1 (Mænd)
03:38 Kunstskøjteløb, Single (Mænd)
04:30 Alpint, Styrtløb (Mænd)
05:00 Skeleton, heat 2 (Mænd)
05:15 Snowboardcross, kval (Mænd)
08:00 Snowboardcross, Finaler (Mænd)
08:05 Curling (Mænd)
08:15 Alpint, slalom (Mænd)
09:00 Langrend, 10 km Klassisk (Damer)
13:00 Aerials, mixed team Finale
14:00 Speed Skating, 5000m (Damer)
14:05 Curling (Damer)
15:30 Kælk, mixed Holdstafet
11. februar
03:05 Curling (Mænd)
03:30 Snowboard, Halfpipe Finale (Mænd)
03:30 Skeleton (Damer)
05:00 Alpint, Super G (Damer)
06:10 Ishockey, Kvartfinaler (Damer)
08:05 Curling (Damer)
09:00 Langrend, Klassisk 15 km (Mænd)
10:00 Speed Skating, 1000 m (Mænd)
10:40 Ishockey, Kvartfinaler (Damer)
11:00 Skiskydning, 7,5 km sprint (Damer)
11:45 Skihop, kval (Mænd)
13:00 Speed Skating, Short Track (Damer & Mænd)
14:05 Curling (Mænd)
14:20 Skeleton (Mænd)
14:37 Speed Skating, Short Track Finaler (Damer)
12. februar
03:05 Curling (Damer)
04:00 Snowboardcross, Mixed Hold
06:00 Ishockey, Kvartfinaler (Damer)
08:05 Curling (Mænd)
09:30 Langrend, 4 x 5 Stafet (Damer)
10:00 Speed Skating, jakt team (Damer)
10:40 Ishockey, Kvartfinaler (Damer)
10:53 Speed Skating, 500 m (Mænd)
11:00 Skiskydning, 10 km sprint (Mænd)
12:00 Skihop, kval (Mænd)
13:07 Kunstskøjteløb, Ice dance
14:00 Skihop, Finale (Mænd)
14:05 Curling (Damer)
14:20 Skeleton (Damer)
13. februar
03:05 Curling (Mænd)
03:30 Bob, kval (Damer)
04:00 Freeski, Slopestyle kval (Damer)
04:15 Alpint, storslalom (Mænd)
08:05 Curling (Damer)
09:00 Langrend, Stafet 4 x 10 km (Mænd)
11:00 Skiskydning, Stafet 10 km (Damer)
12:45 Skiskydning, Stafet 12,5 km (Mænd)
13:00 Speed Skating, Short Track Finaler (Mænd)
13:00 Aerials, kval (Damer)
13:35 Speed Skating, Stafet 3000 m Finale (Damer)
14:05 Curling (Mænd)
15:00 Speed Skating, Holdstafet Finaler (Mænd)
15:56 Speed Skating, 500 m (Damer)
14. februar
03:05 Curling (Damer)
03:22 Kunstskøjteløb, Ice dance mixed
03:30 Freeski Slopestyle Finale (Damer)
03:30 Snowboard Big Air kval (Damer)
03:30 Bob (Damer)
06:10 Ishockey, Semifinaler (Damer)
06:30 Freeski Slopestyle kval (Mænd)
07:30 Snowboard, Big Air (Mænd)
08:05 Curling (Mænd)
13:00 Skihop, Lag kval (Mænd)
13:00 Aerials, Finale (Damer)
14:05 Bob, Toer (Mænd)
14:06 Skihop, Holdfinale (Mænd)
15:10 Ishockey Semifinaler (Damer)
15. februar
03:05 Curling (Mænd)
03:30 Snowboard Big Air, Finale (Damer & Mænd)
05:00 Alpint, Styrtløb (Damer)
06:10 Ishockey, playoff (Mænd)
08:05 Curling (Damer)
08:30 Speed Skating, Holdstafet Finaler (Damer & Mænd)
09:00 Nordisk kombination, mixed
10:40 Ishockey, playoff (Mænd)
11:00 Skiskydning, 4 x 7,5 km (Mænd)
12:08 Kunstskøjteløb, Single (Damer)
13:00 Nordisk kombination, mixed
13:45 Aerials, kval (Mænd)
14:05 Bob, Toer (Mænd)
14:05 Curling (Mænd)
15:10 Ishockey, playoff (Mænd)
16. februar
03:05 Curling (Damer)
04:15 Slalom, Løb 1 (Mænd)
06:10 Ishockey, Kvartfinale 1 (Mænd)
07:45 Slalom, Løb 2 (Mænd)
08:00 Ishockey, Kvartfinale 2 (Mænd)
08:05 Curling (Mænd)
09:45 Skiskydning, Stafet 4 x 6 km (Damer)
10:40 Ishockey, Kvartfinale 3 (Mænd)
11:00 Langrend, Lagsprint (Damer)
11:40 Langrend, Lagsprint (Mænd)
13:00 Aerials, Finale 1 (Mænd)
13:30 Ishockey, Bronzekamp (Damer)
13:30 Speed Skating, Short Track 1500 m Finaler (Damer)
14:00 Aerials, Finale 2 (Mænd)
14:15 Speed Skating, Stafet 5000 m Finaler (Mænd)
15:30 Ishockey, Kvartfinale 4 (Mænd)
17. februar
03:05 Curling (Mænd)
03:30 Freeski, halfpipe kval (Mænd)
04:30 Alpint, Styrtløb (Damer)
05:30 Skicross, kval (Damer)
06:10 Ishockey, Finale (Damer)
06:30 Freeski, halfpipe kval (Damer)
08:00 Alpint, Slalom (Damer)
08:00 Skicross, Finaler (Damer)
08:05 Curling (Damer)
09:00 Nordisk kombination, mixed
10:30 Speed Skating, 1000 m (Damer)
12:08 Kunstskøjteløb, Single (Damer)
13:00 Nordisk kombination, mixed
14:05 Curling, Semifinale (Damer)
18. februar
03:30 Freeski, Halfpipe Finale (Damer)
05:45 Skicross, kval (Mænd)
06:10 Ishockey, Semifinale 1 (Mænd)
08:05 Curling, Bronzekamp (Mænd)
08:45 Skicross, Finaler (Mænd)
10:30 Speed Skating, 1000 m (Mænd)
11:00 Skiskydning, 15 km (Mænd)
12:38 Kunstskøjteløb, par
14:00 Bob, Toer (Damer)
14:05 Curling, Semifinale (Damer)
15:10 Ishockey, Semifinale 2 (Mænd)
19. februar
03:30 Bob, Firer (Mænd)
03:30 Freeski, Halfpipe Finaler (Mænd)
05:00 Alpint, Parallelslalom kval, Mixed Hold
05:05 Bob, Firer (Mænd)
05:47 Alpint, Parallelslalom Finaler, Mixed Hold
08:00 Langrend, 50 km (Mænd)
08:05 Curling, Finale (Mænd)
09:00 Speed Skating, Massestart Finaler (Mænd)
09:45 Speed Skating, Massestart Finaler (Damer)
11:00 Skiskydning, 12,5 km (Damer)
13:08 Kunstskøjteløb, Par
14:00 Bob, Toer
14:05 Curling, Bronzekamp (Damer)
15:10 Ishockey, Bronzekamp (Mænd)
20. februar
03:05 Curling, Finale (Damer)
03:30 Bob, Firer (Mænd)
06:00 Kunstskøjteløb, Opvisning
06:10 Ishockey, OL-Finale (Mænd)
08:30 Langrend, 30 km (Damer)

Vinter OL 2022: Danske deltagere

Det er selvfølgelig altid spændende at følge de danske atleter til et Vinter OL. Til Vinter OL 2022 er der et hav af danske deltagere, da vi blandt andet er kvalificeret til Ishockey OL på både kvinde- og herresiden.

Til Vinter OL 2022 slår Danmark sin egen rekord, når det kommer til antallet af danske deltagere.

Hele 63 danske deltagere kommer til at stille op i fem forskellige sportsgrene. Mens vi har udtaget vores trup til curling, speed skating og kvindernes ishockey, så kan flere danske nå at kvalificere sig inden den endelige udtagelse, som foregår den 16. januar.

Følgende danske atleter er klar til at deltage i Vinter OL 2022:

Navn Discipliner
Curling (10)
Mikkel Krause Curling herrer
Mads Nørgård Curling herrer
Henrik Holtemann Curling herrer
Kasper Wiksten Curling herrer
Tobias Thune Curling herrer
Madeleine Dupont Curling kvinder
Mathilde Halse Curling kvinder
Denise Dupont Curling kvinder
My Larsen Curling kvinder
Jasmin Lander Curling kvinder
Ishockey (48)
Patrick Galbraith Ishockey mænd
Frederik Dichow Ishockey mænd
Sehastian Dahm Ishockey mænd
Oliver Larsen Ishockey mænd
Emil Kristensen Ishockey mænd
Markus Lauridsen Ishockey mænd
Nicholas B. Jensen Ishockey mænd
Jesper Jensen Aabo Ishockey mænd
Oliver Lauridsen Ishockey mænd
Phillip Brugisser Ishockey mænd
Matias Lassen Ishockey mænd
Nicklas Jensen Ishockey mænd
Mikkel Bødker Ishockey mænd
Frederik Storm Ishockey mænd
Nick Olesen Ishockey mænd
Matthias Asperup Ishockey mænd
Morten Madsen Ishockey mænd
Frans Nielsen Ishockey mænd
Jesper Jensen Ishockey mænd
Morten Poulsen Ishockey mænd
Mathias Bau Hansen Ishockey mænd
Nicolai Meyer Ishockey mænd
Julian Jakobsen Ishockey mænd
Peter Regin Ishockey mænd
Patrick Russell Ishockey mænd
Cassandra Repstock-Romme Ishockey kvinder
Emma-Sofie Nordstrøm Ishockey kvinder
Lisa Sellberg Jensen Ishockey kvinder
Amalie Andersen Ishockey kvinder
Amanda Normann Refsgaard Ishockey kvinder
Josephine Asperup Ishockey kvinder
Kristine Melberg Hansen Ishockey kvinder
Malene Clarin Frandsen Ishockey kvinder
Simone Jacquet Thrysøe Ishockey kvinder
Sofie Skott Dahl Ishockey kvinder
Emma Elizabeth Russell Ishockey kvinder
Josefine Høegh Persson Ishockey kvinder
Josefine Jakobsen Ishockey kvinder
Julie Marie Funch Østergaard Ishockey kvinder
Julie Oksbjerg Ishockey kvinder
Lilli Pearl Friis-Hansen Ishockey kvinder
Maria Holm Peters Ishockey kvinder
Mia Bau Hansen Ishockey kvinder
Michele Brix Hansen Ishockey kvinder
Michelle Weis Hansen Ishockey kvinder
Nicoline Søndergaard Jensen Ishockey kvinder
Silke Lave Glud Ishockey kvinder
Sofia Blüthgen Skriver Ishockey kvinder
Speed Skating (2)
Stefan Due Schmidt Massestart Mænd
Viktor Hald Thorup Massestart mænd

Vinter OL 2022: Alle Discipliner

Ved Vinter OL 2022 dystes der i 15 discipliner i syv forskellige sportsgrene. Det giver sammenlagt 109 forskellige begivenheder.

Discipliner markeret i fed har dansk deltagelse.

  • Alpint Skiløb
  • Bobslædeløb
  • Bobslæde
  • Curling
  • Freestyle Ski
  • Ishockey
  • Kunstskøjteløb
  • Kælk
  • Langrend
  • Nordisk kombineret
  • Skeleton
  • Skihop
  • Skiskydning
  • Skøjteløb
  • Snowboard
  • Speed Skating

Se Vinter OL 2022: TV og rettigheder

Rettighederne til at vise De Olympiske Vinterlege 2022 i Danmark er delt mellem DR, TV2 og Discovery.

Det betyder, at du skal ske sport på mange forskellige kanaler, hvis du vil have adgang til samtlige konkurrencer, men det bliver nok ikke nødvendigt.

Vinter OL 2022: Spørgsmål og svar

Hvornår starter Vinter OL 2022?

Vinter OL 2022 starter den 4. februar 2022.

Hvornår slutter Vinter OL 2022?

Vinter OL 2022 slutter søndag den 20. februar 2022.

Hvor afholdes Vinter OL 2022?

Vinter OL 2022 afholdes i Beijing, Kina.

Hvilke danske TV-kanaler har rettigheder til at vise Vinter OL 2022?

Vinter OL 2022 vises på DR, TV2 og Discoverys kanaler.

Hvor kan man live streame Vinter OL 2022?

Vinter OL 2022 kan live streames på DR TV, TV2 Play og Discovery+.

Hvor mange danske deltagere er der til Vinter OL 2022?

Der er 63 danske deltagere til Vinter OL 2022.

Hvor mange discipliner dystes der i ved Vinter OL 2022?

Der dystes i 15 discipliner ved Vinter OL 2022.

Hvor stiller Danmark op til Vinter OL 2022?

Danmark stiller op i ishockey, curling, speed skating og alpint skiløb.

VM 2022: Optakt til Spanien – Tyskland [27/11]
vm
Læs vores optakt til topkampen Spanien - Tyskland her!
24 november, 2022
VM 2022: Optakt til Belgien – Marokko [27/11]
vm
Læs vores optakt til VM-kampen Marokko - Belgien her!
24 november, 2022
VM 2022: Optakt til Kroatien – Canada [27/11]
vm
Læs vores optakt til Kroatien - Canada her!
24 november, 2022

Lars Madsen

Fodboldskribent

Lars Madsen har mange års fodbolderfaring - både som aktiv fodboldspiller og som træner, men nu er det primært igennem tastaturet, at den store fodboldviden bliver benyttet. Han har et stort kendskab til dansk fodbold, men beskæftiger sig selvfølgelig også med international fodbold.

1594 Artikler