VM Håndbold 2023 Mænd: Program, Stream, TV & Sendeplan

Læs alt om VM i Håndbold Mænd 2023! Vi har samlet informationer om Kampprogram, Sendeplan, Arenaer, TV, Live Streaming og meget andet helt gratis!

Vil du se Håndbold-VM 2023? Gør det på Bet365!

For at streame hos Bet365 skal du have en finansieret spillekonto eller have bettet inden for de sidste 24 timer. Bemærk, at nogle dele af det, der udbydes, kan være blokeret af din IP-adresse. Regler og vilkår gælder – 18+.

Danmarks kampe ved VM i Herrehåndbold 2023

Danmarks forsvarende verdensmestre er kommet i Gruppe H, hvor vi skal møde Belgien, Bahrain og Tunesien.

Det bør ikke være en udfordring at komme videre til mellemrunden, hvor vi i så fald ender i Gruppe 4.

Her bliver vi parret med Gruppe G, som består af Egypten, Marokko, Kroatien og USA.

Danmarks kampe ved VM 2023 er som følger:

Gruppespillet

  • 13. januar kl. 20.30: Danmark 43 – 28 Belgien (Malmö Arena)
  • 15. januar kl. 20.30: Danmark 36 – 21 Bahrain (Malmö Arena)
  • 17. januar kl. 20.30: Danmark 34 – 21 Tunesien (Malmö Arena)

Mellemrunden

  • 19. januar kl. 20.30: Danmark 32 – 32 Kroatien (Malmö Arena)
  • 21. januar kl. 20.30: Danmark 33 – 24 USA (Malmö Arena)
  • 23. januar kl. 20.30: Danmark 30 – 25 Egypten (Malmö Arena)

VM i Håndbold 2023 Mænd: Kampprogram & Sendeplan

Her kan du se hele kampprogrammet til VM i Håndbold:

Tidspunkt Kamp Resultat Gruppe/Runde Arena
Onsdag 11. januar Gruppespillet
20:30 Frankrig – Polen 26-24 Gruppe B Spodek, Katowice
Torsdag 12. januar
18:00 Chile – Iran 24-25 Gruppe A Tauron Arena, Kraków
18:00 Kap Verde – Uruguay 33-25 Gruppe C Scandinavium, Göteborg
18:00 Ungarn – Sydkorea 35-27 Gruppe D Kristianstad Arena, Kristianstad
20:30 Spanien – Montenegro 30-25 Gruppe A Tauron Arena, Kraków
20:30 Saudi-Arabien – Slovenien 19-33 Gruppe B Spodek, Katowice
20:30 Sverige – Brasilien 26-18 Gruppe A Scandinavium, Göteborg
20:30 Island – Portugal 30-26 Gruppe D Kristianstad Arena, Kristianstad
Fredag 13. januar
18:00 Argentina – Holland 19-29 Gruppe F Tauron Arena, Kraków
18:00 Serbien – Algeriet 36-27 Gruppe E Spodek, Katowice
18:00 Bahrain – Tunesien 27-27 Gruppe H Malmö Arena, Malmö
18:00 Marokko – USA 27-28 Gruppe G Husqvarna Garden, Jönköping
20:30 Norge – Nordmakedonien 39-27 Gruppe F Tauron Arena, Kraków
20:30 Tyskland – Qatar 31-27 Gruppe E Spodek, Katowice
20:30 Danmark – Belgien 43-28 Gruppe H Malmö Arena, Malmö
20:30 Kroatien – Egypten 22-31 Gruppe G Husqvarna Garden, Jönköping
Lørdag 14. januar
18:00 Spanien – Chile 34-26 Gruppe A Tauron Arena, Kraków
18:00 Frankrig – Saudi-Arabien 41-23 Gruppe B Spodek, Katowice
18:00 Sverige – Kap Verde 34-27 Gruppe C Scandinavium, Göteborg
18:00 Island – Ungarn 28-30 Gruppe D Kristianstad Arena, Kristianstad
20:30 Montenegro – Iran 34-31 Gruppe A Tauron Arena, Kraków
20:30 Polen – Slovenien 23-32 Gruppe B Spodek, Katowice
20:30 Brasilien – Uruguay 35-24 Gruppe C Scandinavium, Göteborg
20:30 Portugal – Sydkorea 32-24 Gruppe D Kristianstad Arena, Kristianstad
Søndag 15. januar
18:00 Norge – Argentina 32-21 Gruppe F Tauron Arena, Kraków
18:00 Tyskland – Serbien 34-33 Gruppe E Spodek, Katowice
18:00 Danmark – Bahrain 36-21 Gruppe H Malmö Arena, Malmö
18:00 Egpyten – Marokko 30-19 Gruppe G Husqvarna Garden, Jönköping
20:30 Nordmakedonien – Holland 24-34 Gruppe F Tauron Arena, Kraków
20:30 Qatar – Algeriet 29-24 Gruppe E Spodek, Katowice
20:30 Belgien – Tunesien 31-29 Gruppe H Malmö Arena, Malmö
20:30 Kroatien – USA 40-22 Gruppe G Husqvarna Garden, Jönköping
Mandag 16. januar
18:00 Brasilien – Kap Verde 30-28 Gruppe A Scandinavium, Göteborg
18:00 Sydkorea – Island 25-38 Gruppe D Kristianstad Arena, Kristianstad
18:00 Slovenien – Frankrig 31-35 Gruppe B Spodek, Katowice
18:00 Montenegro – Chile 35-33 Gruppe A Tauron Arena, Kraków
20:30 Iran – Spanien 22-35 Gruppe A Tauron Arena, Kraków
20:30 Uruguay – Sverige 12-47 Gruppe C Scandinavium, Göteborg
20:30 Polen – Saudi-Arabien 27-24 Gruppe B Spodek, Katowice
20:30 Portugal – Ungarn 27-20 Gruppe D Kristianstad Arena, Kristianstad
Tirsdag 17. januar
18:00 Egypten – USA 35-16 Gruppe G Husqvarna Garden, Jönköping
18:00 Algeriet – Tyskland 21-37 Gruppe E Spodek, Katowice
18:00 Belgien – Bahrain 28-30 Gruppe H Malmö Arena, Malmö
18:00 Nordmakedonien – Argentina 26-35 Gruppe F Tauron Arena, Kraków
20:30 Tunesien – Danmark 21-34 Gruppe H Malmö Arena, Malmö
20:30 Qatar – Serbien 24-34 Gruppe E Spodek, Katowice
20:30 Holland – Norge 26-27 Gruppe F Tauron Arena, Kraków
20:30 Kroatien – Marokko 36-24 Gruppe G Husqvarna Garden, Jönköping
Onsdag 18. januar Mellemrunde & Presidents Cup
15:30 Iran – Slovenien 21-38 Gruppe 1 Tauron Arena, Kraków
15:30 Portugal – Brasilien 28-28 Gruppe 2 Scandinavium, Göteborg
15:30 Chile – Saudi-Arabien 26-23 Presidents Cup Tauron Arena, Kraków
18:00 Frankrig – Montenegro 35-24 Gruppe 1 Orlen Arena, Płock
18:00 Kap Verde – Island 30-40 Gruppe 2 Scandinavium, Göteborg
18:00 Uruguay – Sydkorea 30-37 Presidents Cup Tauron Arena, Kraków
20:30 Spanien – Polen 27-23 Gruppe 1 Orlen Arena, Płock
20:30 Sverige – Ungarn 37-28 Gruppe 2 Scandinavium, Göteborg
Torsdag 19. januar
15:30 Qatar – Holland 30-32 Gruppe 3 Spodek, Katowice
15:30 USA – Bahrain 27-32 Gruppe 4 Malmö Arena, Malmö
15:30 Algeriet – Nordmakedonien 25-40 Presidents Cup Spodek, Katowice
18:00 Egypten – Belgien 33-28 Gruppe 4 Orlen Arena, Płock
18:00 Tyskland – Argentina 39-19 Gruppe 3 Malmö Arena, Malmö
18:00 Marokko – Tunesien 25-30 Presidents Cup Spodek, Katowice
20:30 Norge – Serbien 31-28 Gruppe 3 Orlen Arena, Płock
20:30 Danmark – Kroatien 32-32 Gruppe 4 Malmö Arena, Malmö
Fredag 20. januar
15:30 Kap Verde – Portugal 23-35 Gruppe 2 Tauron Arena, Kraków
15:30 Slovenien – Spanien 26-31 Gruppe 1 Scandinavium, Göteborg
15:30 Chile – Uruguay 34-24 Presidents Cup Tauron Arena, Kraków
18:00 Brasilien – Ungarn 25-28 Gruppe 2 Orlen Arena, Płock
18:00 Iran – Frankrig 29-41 Gruppe 1 Scandinavium, Göteborg
18:00 Saudi-Arabien – Sydkorea 23-35 Presidents Cup Tauron Arena, Kraków
20:30 Island – Sverige 30-35 Gruppe 2 Orlen Arena, Płock
20:30 Montenegro – Polen 20-27 Gruppe 1 Scandinavium, Göteborg
Lørdag 21. januar
15:30 Bahrain – Egypten 22-26 Gruppe 4 Spodek, Katowice
15:30 Serbien – Argentina 28-22 Gruppe 3 Malmö Arena, Malmö
15:30 Algeriet – Marokko 27-28 Presidents Cup Spodek, Katowice
18:00 Holland – Tyskland 26-33 Gruppe 3 Orlen Arena, Płock
18:00 Kroatien – Belgien 34-26 Gruppe 4 Malmö Arena, Malmö
18:00 Qatar – Norge 17-30 Gruppe 3 Spodek, Katowice
18:00 Nordmakedonien – Tunesien 28-33 Presidents Cup Orlen Arena, Płock
20:30 USA – Danmark 24-33 Gruppe 4 Malmö Arena, Malmö
Søndag 22. januar
13:00 Sydkorea – Chile 26-33 Presidents Cup Tauron Arena, Kraków
15:30 Kap Verde – Ungarn 30-42 Gruppe 2 Scandinavium, Göteborg
15:30 Montenegro – Slovenien 23-31 Gruppe 1 Tauron Arena, Kraków
15:30 Saudi-Arabien – Uruguay 28-27 Presidents Cup Orlen Arena, Płock
18:00 Brasilien – Island 37-41 Gruppe 2 Scandinavium, Göteborg
18:00 Iran – Polen 22-26 Gruppe 1 Tauron Arena, Kraków
20:30 Sverige – Portugal 32-30 Gruppe 2 Orlen Arena, Płock
21:00 Spanien – Frankrig 26-28 Gruppe 1 Scandinavium, Göteborg
Mandag 23. januar
15:30 Qatar – Argentina 22-26 Gruppe 3 Spodek, Katowice
15:30 USA – Belgien 24-22 Gruppe 4 Malmö Arena, Malmö
15:30 Tunesien – Algeriet 30-25 Presidents Cup Spodek, Katowice
18:00 Kroatien – Bahrain 43-32 Gruppe 4 Orlen Arena, Płock
18:00 Serbien – Holland 32-30 Gruppe 3 Malmö Arena, Malmö
18:00 Nordmakedonien – Marokko 40-25 Presidents Cup Spodek, Katowice
20:30 Egypten – Danmark 25-30 Gruppe 4 Malmö Arena, Malmö
20:30 Tyskland – Norge 26-28 Gruppe 3 Orlen Arena, Płock
Onsdag 25. januar Slutspillet
13:00 Uruguay – Algeriet 33-34 Presidents Cup Orlen Arena, Płock
15:30 Saudi-Arabien – Marokko 32-30 Presidents Cup Orlen Arena, Płock
18:00 Norge – Spanien 34-35 Kvartfinale 1 Ergo Arena, Gdańsk
18:00 Sydkorea – Nordmakedonien 33-36 Presidents Cup Orlen Arena, Płock
18:00 Danmark – Ungarn 40-23 Kvartfinale 2 Tele2 Arena, Stockholm
18:00 Chile – Tunesien 26-38 Presidents Cup Orlen Arena, Płock
20:30 Frankrig – Tyskland 35-28 Kvartfinale 3 Ergo Arena, Gdańsk
20:30 Sverige – Egypten 26-22 Kvartfinale 4 Tele2 Arena, Stockholm
Fredag 27. januar
15:30 Tyskland – Egypten Kamp om 5-8 plads Tele2 Arena, Stockholm
18:00 Norge – Ungarn Kamp om 5-8 plads Tele2 Arena, Stockholm
18:00 Spanien – Danmark Semifinale 1 Ergo Arena, Gdańsk
20:30 Frankrig – Sverige Semifinale 2 Tele2 Arena, Stockholm
Søndag 29. januar
13:00 Taber 5-8 – Taber 5-8 Kamp om 7. plads Tele2 Arena, Stockholm
15:30 Vinder 5-8 – Vinder 5-8 Kamp om 5. plads Tele2 Arena, Stockholm
18:00 Taber Semi 1 – Taber Semi 2 Bronzekamp Tele2 Arena, Stockholm
20:30 Vinder Semi 1 – Vinder Semi 2 VM-Finale Tele2 Arena, Stockholm

Se VM i Håndbold 2023 Mænd: Online Live Streaming & TV

Samtlige kampe fra VM i Håndbold 2023 kan live streames online hos bet365.

Dermed kan du både se håndbold fra din mobil, tablet og computer!

Se VM Håndbold her!

VM i Håndbold 2023 Mænd: Grupper

De 32 mandskaber er delt ind i otte grupper. De tre bedste hold fra hver gruppe går videre til mellemrunden, hvor der er fire grupper.

Efterfølgende står den på kvartfinaler, semifinaler, finale og placeringskampe.

De otte grupper er som følger:

Gruppe A
Spanien
Montenegro
Chile
Iran
Gruppe B
Frankrig
Polen
Saudi-Arabien
Slovenien
Gruppe C
Sverige
Brasilien
Kap Verde
Uruguay
Gruppe D
Island
Portugal
Ungarn
Sydkorea
Gruppe E
Tyskland
Qatar
Serbien
Algeriet
Gruppe F
Norge
Nordmakedonien
Argentina
Holland
Gruppe G
Egypten
Kroatien
Marokko
USA
Gruppe H
Danmark
Belgien
Bahrain
Tunesien

VM i Håndbold 2023 Mænd: Arenaer

Der spilles i ni forskellige arenaer til VM 2023. Fem af dem ligger i Sverige, mens Polen har 4.

For danske fans, som vil se håndbold i levende live, er der særdeles gode muligheder.

Der spilles VM-håndbold disse ni steder:

Arenaer i Sverige

Stockholm

  • Navn: Tele2 Arena
  • Kapacitet: 19.000

Malmø

  • Navn: Malmö Arena
  • Kapacitet: 13.000

Gøteborg

  • Navn: Scandinavium
  • Kapacitet: 12.000

Jönköping

  • Navn: Husqvarna Garden
  • Kapacitet: 7.000

Kristianstad

  • Navn: Kristianstad Arena
  • Kapacitet: 4.700

Arenaer i Polen

Kraków

  • Navn: Tauron Arena
  • Kapacitet: 15.030

Gdansk

  • Navn: Ergo Arena
  • Kapacitet: 11.409

Katowice

  • Navn: Spodek
  • Kapacitet: 11.036

Plock

  • Navn: Orlen Arena
  • Kapacitet: 5.492

VM i Håndbold 2023 Mænd: Spørgsmål og svar

Hvornår starter VM i Håndbold 2023 Mænd?

VM i Håndbold 2023 Mænd starter torsdag den 12. januar 2023.

Hvornår spilles finalen ved VM i Håndbold 2023 Mænd?

VM-finalen spilles søndag den 29. januar kl. 20.30.

Hvor spilles VM i Håndbold 2023 Mænd?

VM i Håndbold 2023 Mænd spilles i Polen og Sverige.

Hvor kan man se VM i Herrehåndbold online?

Alle kampe fra VM i Håndbold 2023 kan live streames hos bet365.

Få en odds bonus til VM!

NordicBet Casino Nordicbet
4.4
  • Check Icon
    Største udvalg på dansk fodbold
  • Check Icon
    Odds på små sportsgrene
  • Check Icon
    Kæmpe live-betting udvalg
Regler og vilkår gælder Kampagnen er kun mulig for nye spillere. Efter 60 dage fjernes eventuelle bonuspenge. Regler og vilkår gælder. SPILLEMYNDIGHEDENS HJÆLPELINJE: StopSpillet.dk SELVUDELUKKELSE: ROFUS | SPIL ANSVARLIGT | 18+
Karamba Casino Karamba
4.2
  • Check Icon
    1.000 kroner bonus
  • Check Icon
    Stort udvalg af specialspil
  • Check Icon
    Kæmpe live-betting udvalg

Relaterede artikler

copa america 2019 brasilien
andet
Copa America 2024 afvikles fra d. 20 juni til søndag d. 14. juli og afholdes i USA. Find de bedste odds på Copa America 2024 her.
07 maj, 2024
tour de france 2019
andet
Fra lørdag d. 4. maj går det løs med årets første Grand Tour i form af Giro d'Italia. Find her de bedste odds på Giroen 2024.
21 april, 2024
tour de france 2022
andet
Find alle odds på Tour de France 2024 her! Du kan f.eks. oddse på, at Jonas Vingegaard vinder Tour de France for tredje gang i træk.
21 marts, 2024

Fodboldskribent

Lars Madsen

Author

2478 Artikler

Lars Madsen har mange års fodbolderfaring - både som aktiv fodboldspiller og som træner, men nu er det primært igennem tastaturet, at den store fodboldviden bliver benyttet. Han har et stort kendskab til dansk fodbold, men beskæftiger sig selvfølgelig også med international fodbold.